Earthscraper (Underground Architecture) – Yer Delen

Fernando Castiñeira, Hernan Goldfarb, Alejandro Ispani, Alex Nelken, Javier Maratea, Malena Verni;

This project proposes a new type of building for the contemporary metropolis. Instead of constructing another skyscraper it examines the benefits of an underground complex with a central void that introduces light and ventilation to every space.

evolo.us-earthscraper-underground-architecture

As might be known, skyscrapers are sometimes accused to break flow of natural balance because of blocking sunlight and natural winds in the city. Besides, they might create eye-pollution when they’re built and designed recklessly. Furthermore, they are quite open to any natural (earthquake, storm …etc) and man-made (terror …etc) disasters. Fortunately, all these negatives can be eleminated in a underground structure; such as Earthscrapers. Using mirrors properly, sunlight can be reflected to lowest layers for green areas. They can be constructed resistantly to earthquakes, they don’t make any eye-pollution and disturbance in nature, and also they can be relativly safier then skyscrapers.

Büyük yapılarda tek yol göklere yükselmek değildir elbette, mesela gökdelenler gibi yerdelenler de tasarlanabilir. Tıpkı bu projenin çağdaş metropolisler için sunduğu yeni tip yapı gibi. Zaman zaman göz kirliliği yapıp, güneş ışığını ve rüzgar esintilerini kestiği için doğanın dengesini bozmakla suçlanan, ve gittikçe daha yüksek inşa edildiği için doğal (deprem, fırtına) yada insan yapımı (terör ..vb) felaketlere açık olan yeni bir gökdelen yapmak yerine, yeraltına uzanan, ve oranın kaynaklarından yararlanıp daha güvenli ve doğayla özdeş bir yer altı yapısı tasarlandı. Işığın aynalarla yansıtılması ile en alt katlara bile doğal ışık ulaştırıp yeşillik yetişmesine olanak veren yapı, ayrıca depremlere karşıda dayanıklı olarak inşaa edilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s