Vertical Farm – Çiftlik Gökdeleni

Lee dongjin, Park Jinkyu, Lee Jeongwoo; 

In the last few years we have seen many projects for vertical agriculture but the Circular Symbiosis Tower is the first skyscraper that proposes a vertical farm for actual livestock. The main concept is to create a new habitat to raise cattle within the city. The skyscraper consists of spiraling platforms or grass fields where cows will be free to roam. After 30 days of habiting the same pasture they will rotate to the next level. At this point other animals like chickens will use the previous field until its grass has grown again. Transportation costs will be non-existent and the raised animals will have a better quality of life.

 evolo.us/architecture/vertical-farm

Son zamanlarda, yer avantajı bakımından dikey tarım ve çiftçilikle ilgili bir çok proje geliştirilmeye başlandı. Ama Dairesel Ortak-Yaşam Kule projesi yaşam alanları içinde dikey tarım ve çiftçiliği öneren ilk çalışma oluyor. Projenin ana fikri, şehrin içinde sığırların (ve diğer büyük ve küçük baş hayvanlarla kümes hayvanlarının) yaşayabileceği bir alan yaratmak. Böylelikle bu hayvanlardan elde edilecek ürün ve diğer tarım ürünlerinin yol masrafı gibi maliyetleri ortadan kalkacak, ve hem ucuz hemde (herkesin gözü önünde yetiştirileceği için) görece daha sağlıklı ürünler üretilebilecek.

Gökdelen hayvanların rahatça dolaşıp otlayabileceği çimen kaplı spiral platformlardan oluşacak. Her 30 günde bir hayvanların yaşam alanı diğer seviyeye döndürülecek. Böylelikle, mesela sığırlar çimeni bitirdiklerinde başka bir platforma transfer edilecek, ve boşalan alanı tavuklar doldurup, çimenler büyüyene kadar orada kalacaklar. Kısacası bir tür sağlıklı sirkülasyon sistemi yaratılacak. Tüm bu yetiştiricilik ve üretim işlemi şehir içinde olduğundan nakliye masrafı ortadan kalkacak ve üstelik hayvanlar daha iyi koşullarda yaşayabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s