War of Currents – Akım Savaşları

Summary of flawless victory; For more detail; wikipedia.org/wiki/War_of_Currents

edison: genius is one percent inspiration, ninety-nine percent perspiration.
tesla: if edison had a needle to find in a haystack, he would proceed at once with the diligence of the bee to examine straw after straw until he found the object of his search. … i was a sorry witness of such doings, knowing that a little theory and calculation would have saved him ninety per cent of his labor.

edison: everyone steals in commerce and industry. i’ve stolen a lot, myself. but i know how to steal! they don’t know how to steal!
tesla: money does not represent such a value as men have placed upon it. all my money has been invested into experiments with which i have made new discoveries enabling mankind to have a little easier life.

“tesla came over from graz and went to work for thomas edison. edison couldn’t stand tesla for several reasons. one was that tesla showed up for work every day in formal dress – morning coat, spats, top hat and gloves – and this just wasn’t the american way at the time. edison also hated tesla because tesla invented so many things while wearing these clothes.” -laurie anderson, “dance of electricity”, united states part 1

* src ; obisp.blogspot.com/2010/12/tesla-vs-edison

Akım savaşları 1880’lerin sonlarında vuku bulan, Edison‘un bulduğu hantal ve pahallı Direk Akım (DA) ile, Tesla‘nın geliştirdiği pratik ve ucuz Alternatif Akım’ın (AA) yaygınlaştırılması savaşıdır. Elbette savaşı kazanan Tesla olur ama nedense (yada daha çok kapital düzenle iyi geçindiğinden) günümüzde Edison’un şöhreti Tesla’dan daha parlaktır. Ama neyseki son zamanlarda, ve daha çok halk arasında dönen geyiklerde, Tesla’nın dehası ve idealist kişiliği hak ettiği itibarı kazanır. Genellikle kendisi için çağının çok ilerisinde düşünen bir deha sıfatı yakıştırılarak, efsane olarak görülür. Elbette hayatını biraz incelediğimizde buna hak vermemek mümkün değildir. Üstelik dehasıyla birlikte sergilediği kapitalist sisteme karşı tavrı onu daha da çekici kılmaktadır. Hatta bazıları için, eğer Tesla yeterli finas desteği bulup kendisini tehdit olarak gören şirketlerce engellenmeseydi, şimdi dünya teknolojide çok daha farklı ve muhtemelen ileri bir konumda olurdu. En yaygın efsanelerden biride; kendisinin zamanında tamamen bedava ve sınırsız bir elektrik güç kaynağı keşfetme arifesinde olduğudur. Bunu havadaki ve/veya iyonosferdeki iyonların etkileşimiyle yapmayı düşündüğü söylenir. Fakat bu projesi, sınırlı kaynaklardan rant kazanma hırsında olan şirketlerce engellenir ve ismi unutturulmaya çalışılır (açıkçası bu kısım su ile çalışan yada elektrikli araba efsanesine benzemekte. aynı şekilde petrol şirketleri daha çok para kazanabilmek için arabaların alternatif bir yakıtla çalıştırılma projelerini engellemeye çalışırlar). Kısacası Kendini ve çalıştığı projeleri her yönden geliştirmesini bilen Tesla, her bakımdan Edison’a bin basar (:P). Umalım ki bir gün Tesla’nın temsil ettiği bu bilimsel ve duygusal düşünceler, Edison’nun temsil ettiği para ve şöhret hırsına baskın olsun ve dünya bir arpa boyu yol kat etsin. …. ve işte ikisi arasında ki bazı çatışma örnekleri;

edison: Deha %1 ilham, %99 alın teridir.
tesla: edison’nun bir iğneyi samanlıkta araması gerekseydi, bunu bir arı çalışkanlığında tek tek her samanı inceleyerek yapardı. Bense, biraz teori ve hesaplama ile onu bu %99 alın terinden kurtarabilceğimi bilerek, bu durma şahitlik etmekten üzüntü duyardım.

edison: Ticaret ve endüstirede herkes çalar. bende çok çalmışımdır. Ama ben nasıl çalıncağını iyi bilirim, onlar bilmez !
tesla: para, insanların ona yüklemiş olduğu gibi değerli değildir. Ben tüm paramı, insanlığa daha rahat bir hayat sağlamak için üzerinde çalıştığım deneylere harcıyorum.

“Tesla bir süreliğine Edison’nun yanında çalışmıştı. Edison bazı sebepler yüzünden Tesla’ya gıcık olurdu. Mesela Tesla herzaman işe temiz düzgün kıyafetlerle – Takım elbise, şapka, eldiven ile – gelirdi ki bu hiç de amerikan tarzı değildi. Edison ayrıca Tesla’dan nefret ederdi çünkü o bu tür elbiseler giyerek bir çok şey icat etmişti.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s