City in the Sky – Gökteki Şehir

hrama.com/skycity ;

The project started in London with few companies and artists invited to create a vision for the future mega developed city. The overall “Megatropolis” project didn’t make it to its final stage but the concept grew into this architectural utopia and animation. All of the footage and time lapses were shot in New York.
“City in the sky” is a concept about a tranquil oasis above the mega developed and polluted city where one can escape from the everyday buzz, stress and dirt. The concept is inspired by the Lotus flower which is known for its ability to emerge above the murky waters pure and clean. A deeper understanding of this symbol fits well with the haiku poem by the Japanese author Kobayashi Issa:

世の中よ針だらけでも蓮の花

One translation of the poem is:

this world
full of needles and thorns …
yet lotus blooms

Bu proje Londra’da bir kaç şirketin ve sanatçının katılımı ile, gelecekteki mega şehircilik anlayışına yeni bir vizyon yaratabilmek için başlatıldı. Sonuçta bu “megapolis” son aşamasında olmasa bile, konsepti mimari ve animasyon proje olarak, New York dekorunda, geliştirildi. “Gökteki Şehir” ‘in ana konsepti; curcunalı ve kirli şehrin monoton vızıltı, stres ve kirinden kaçarak, yukarıda sakin bir vaha yaratabilmek (Sanırım daha çok zenginler için :P). Bu konseptin ve mimarinin ana ilham kaynağı ve şeklide, çamurlu ve bulanık sularda bile saflığını ve temizliğini koruyabilme kabiliyeti ile bilinen, Lotus çiçeği oldu. Bu sembolün daha derin anlaşılabilmesi içini Japon yazar Kobayashi Issa’nın bir haiku şiiri okunabilir;

世の中よ針だらけでも蓮の花

Çevirisi ise :

Bu dünya,
bir çok iğne ve dikenlerle dolu olsa da…
yine de Lotuslar açar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s