Coal Power Plant Mutation – Kömür Santrali Başkalaşımı

Chipara Radu Bogdan; 

The incredibly destructive effects that coal plants cause to our natural environment are well documented and known, but 50,000 plants still operate the world over every day to power the planet, as green technology has not evolved to a point where they generate enough energy to replace fossil fuel processes. The “Coal Power Plant Mutation” project is a proposal for coal factory addendum, a skyscraper built over an existing factory that can reduce the amounts of harmful waste that spew from their chimney stacks while we wait for green technologies to take over.

The skyscraper coal cleansers are comprised of three long, tubular legs that join are built around the existing factory’s chimneys and meet high in the air to share a bio-filtering area that also has balloons to capture and hold waste particles. The structure is made out from multiple carbon-fiber steel props that are held together by a carbon-fiber steel mesh, rise 1,000 meters in the air; as the smokestack pollution rises through the tall skyscraper chimneys, tubes with various types of air filters with various densities are placed at different heights. The lower filters for carbon dioxide exhaustion use synthetic carbon fixation techniques. At the very top, the chimneys are equipped carbon and vapor capturing and filtering devices that keep the gasses from reaching the atmosphere…. The vapors condensate on them, and the resulting water is gathered and distributed back at the base.

The mesh that holds the skyscraper together is covered by a lightweight skin, a waterproof elastomer that isolates the gasses and vapors that are produced in the factory. (The skin keeps them separate, as the vapors and gasses mixing could lead to acid rain.) The skin has an area of 300,000 square meters and is covered with photovoltaic cells and air quality monitoring sensors.

The skin is also covered in LED lights as an instructive tool that promotes awareness. Most power plants are located close to cities; the LED lights shine vertical patterns to make people aware of their power demands and what these imply. The patterns change according to the inner and outer air quality, monitored by sensors.

evolo.us/coal-power-plant-mutation

Kömür santrallerinin inanılmaz yıkıcı etkisi tartışmasız bir şekilde kanıtlanıp bilinmesine rağmen, halen dünya üzerinde yaklaşık 50 bin santral çalışır durumdadır, çünkü halen yeşil teknolojiler fosil yakıtlarının yerine geçebilecek yeterlilikte enerji üretme noktasına gelişememişlerdir. “Kömür Santrali Başkalaşımı” projesi ise bu halihazırda ki kömür santrallerinin tam üzerine inşaa edilerek, yeşil teknolojiler eskilerinin yerini alana kadar, santrallerinin bacalarından çıkan zararlı duman atığını azaltmaya yönelik bir yapı önermektedir.

Kısacası bir tür kömür dumanı temizleme gökdeleni olacak bu yapı, 3 uzun boru şeklinde ayağı  santralin büyük bacalarını çevreleyip yükselecek ve en tepedeki, ayrıca atık partiküllerini toplamaya yarayan balonları olan, hava filtreleme alanına ulaşacak. Yaklaşık 1000 metre yükseklikte ki karbon-fiber-çelik ayaklar boyunca, duman kademeli olarak yükselerek filtrelenecek. Karbon Dioksit salınımı için kullanılacak aşağı kattaki filtrelerde, karbon fiksasyonu tekniği uygulancak. Yukardaki filtrelerde ise duman yakalama aletleri sayesinde, gazların atmosfere salınımı engellenecek. Buharlardan yoğunlaşan sular da, daha sonra tabana geri gönderilecek.

Gökdeleni tutacak ağ (mesh), gaz ve buharları izole edebilecek su geçirmez çok hafif bir örtü ile kaplanacak. Ayrıca bu örtü buhar ve gazların karışması önleyecek, çünkü birleşimleri asit yağmurlarına sebebiyet verebiliyor. Örtünün alanı yaklaşık 300 bin metre kare olup, fotovoltaik hücreler ve sensörlerle kaplanacak; böylece güneş enerjisinden de doya doya yararlanılacak. Ayrıca uzaktan insanların, uçak ve gemilerin dikkatini (bir tür işaret feneri gibi) çekmesi için örtünün üzerine LED ışıkları da eklenecek. Bir çok santral şehirlere yakın kurulur; ve bu LED ışıkları santralin içindeki ve dışındaki havanın kalitesini yansıtacak şekilde sensörlere bağlanırsa, şehirdeki insanlar enerji kullanımı ile ilgili farkındalıkları daha çok artırılabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s