Passing Cloud Reinvents Traveling – Bulut Zeplin

evolo.us/architecture/passing-cloud-reinvents-traveling by Tiago Barros;

Nowadays, traveling is achieved with fast speed of having a fixed destination and an estimated time of arrival. Passing Cloud completely inverts this system. A floating device is introduced that travels around the entire USA territory according to current predominant winds. It has no fixed time of arrival or place for arrival. The journey becomes the essence….. Why traveling at high speed? Why having the final destiny always defined? And why always departing and arriving on a tight schedule? Nowadays, everything is set and everyone is always running around.

Passing Cloud is an innovative and environmentally friendly method of transportation that doesn’t require expensive steel tracks or concrete highways. It is made of a series of spherical balloons that form the shape of a cloud. Its inner stainless steel structure is covered with heavy weight tensile nylon fabric. During the journey, It moves according to prevailing winds speed and direction at the time of travel. Since it moves with the wind, no wind is ever felt during the trip, offering the passengers a full “floating sensation”.

Bugünler de seyahat, sadece belli kalkış ve varış noktaları arasında, ve belli zamanlarda, hızlıca yapılması gereken bir şeymiş gibi düşünülüyor hep. Ama bu Bulut Zeplini, yada gezgin bulut, bu akımı tersine çeviriyor. Havada yüzen bir makine, hakim rüzgarların akımını kullanarak bir ülkeyi (mesela Amerika) baştan başa dolanabilir. Bu durumda belli kalkış ve varış noktaları yoktur, ve  artık seyahatin kendisi esas olur ! … Neden çok acelemiz var ki zaten ? Neden önceden kalkış ve varış noktaları belirlenmiş olsun ? ve neden katı bir seyahat tarifesinde kısıtlı kalalım ? Bugünlerde, herşey programlanıp, herkes de koşturmak zorunda mı sanki ?

Bulut Zeplini (yada Gezgin Bulut) yenilikçi ve çevresel bir seyahat metodu; ne yapımı için pahallı çelik ray konstrüksiyonuna ne de, otoyollara ihtiyacı var. Zeplin, özünde bulut şeklini oluşturacak bir grup küresel balondan yapılıyor ve ağır naylon kumaşı desteklemek için içine paslanmaz çelikten basit bir iskeleti olacak. Seyahat sırasında, hakim rüzgarların hızına ve yönüne göre hareket edecek, tıpkı bir balon gibi. Ayrıca rüzgar olsada olmasada, yolcular havada yüzüyormuş hissini her durumda doya doya yaşayacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s