Mixed-Use Aggregation Skyscraper – Çok Amaçlı Park Gökdeleni

Tatsuya Sakairi;

This project is a mixed-use building that consists of live, work, and play areas as continuous programs throughout the entire building….

There are two main ideas that drive the project’s concept. The first one is the organization logic or aesthetic driver- an aggregation of different geometries that provide variation in space. The second idea is how to deal with the Urban Heat Island Effect by cooling the air and decreasing the use of electricity-based air-conditioners and creating a forest inside the building.

evolo.us-mixed-use-aggregation-skyscraper-in-brooklyn

125-0

Fikir temel olarak Ormanı Şehre getirmek üzerine geliştirilmiş. Elbette şehirlerde alanların optimum kullanılması makbul olduğundan, bir tür Orman yada yeşil park gökdeleni tasarlanıp yeşil alan, geleneksel yatay düzlemden çıkıp dikey bir iskelette düşünülmüş. Kısacası estetik bir temel iskelet üzerine, uygun bitkisel ekimler yapılarak yeşillikli bir gökdelen oluşacak. Bir tür ormanlık alan sağlayacak bu yapı, hem doğal bir oksijen kaynağı olacak, hemde yeşilliğin doğal serinlik etkisinden yararlanacak; ve böylece klimalara harcanan elektrikten tasarruf edilerek, gerçek anlamda yeşil, çevreye dost, tüketmekten çok üreten bir yapı olacak. Üstelik yapının uygun tasarımlı geometrik iskeleti sayesinde, şehir yaşamının gürültü kirliliği de doğal yollardan abzorve edilebilecek. Ayrıca bu “yeşil alan” gökdeleni çok amaçlı, yani hem iş hem eğlence tesislerine uygun olacak şekilde tasarlanmış.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s