Judas Tree – Erguvan Zamanı Geldi !!!

Judas Tree Time ! If you’re somewhere in Southern Europe and Western Asia, it is not possible not to notice these trees which bloom purplish pink flowers for only a few week, between the end of April and beginning of May, and which are also considered a harbinger of spring. They have already started to perform their show; I am coming across and see their beauty, while I am walking in İstanbul ^_^

There is a longstanding myth that Judas Iscariot hanged himself from a tree of this species. According to this legend;  after this incident, tree’s flowers, which was formerly white , turned to purplish pink with mixing Judas’s blood, in shame. This belief is related to the common name “Judas Tree” which is possibly a corrupted derivation from the French common name, Arbre de Judée meaning tree of Judea, referring to a region where the tree occurs.

Erguvan (Judas Tree) makes Istanbul and Bosphorus covered with a unique purple color, especially in the spring. It is an important image of Byzantine and Christianity. Erguvan purple is used in Byzantine emperors’ costumes. It is a sign of wealth and power, because of the most difficult color produced in natural methods; therefore except the emperor, no one could dress purple cloak.

Erguvan Zamanı Geldi !!! Şu sıralar, yapraklanmadan önce Nisan ayı sonuyla Mayıs ayı başında yalnızca birkaç haftalığına baharın müjdecisi kabul edilen morumsu pembe renkte çiçekler açan Erguvanları fark etmemeniz mümkün olmayacaktır. İstanbul’u dolaşırken süpriz bir şekilde karşıma çıkan bu güzellikler, şimdiden şovlarına başlamış durumdalar ^_^

Bazı Hıristiyan inanışlarına göre İsa‘nın ihanet eden havarisi Yahuda kendini bu ağaca asmıştır. Efsaneye göre bu olaydan sonra önceleri beyaz olan erguvan çiçekleri utançtan ya da kandan kırmızıya dönmüştür. O nedenle ona Yahuda Ağacı da denir; ama bu deyiş Fransızcada  Arbre de Judée, yani anlamı Judea (Yahuda) bölgesinin ağacı olan ve oranın ağaçlı bir bölgesini kasteden bir deyişten türemiş olabilir.

Erguvan, İstanbul‘u, özellikle de İstanbul boğazını bahar aylarında kendine has mor rengine büründürür. Bizans ve Hristiyanlığın önemli imgelerindendir. Erguvan moru Bizans hükümdarlarının kıyafetlerinde kullanılan bir renktir. Doğal yollarla üretilen en zor renk olduğu için, bir zenginlik ve güç belirtisiydi; imparator dışında hiç kimse mor pelerin takamazdı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s