Hydra Skyscraper – Şimşek Gökdeleni

Milos Vlastic, Vuk Djordjevic, Ana Lazovic, Milica Stankovic;

Hydra is a skyscraper that investigates the possibility of creating a power plant that uses hydrogen as source of energy. The international community recognizes hydrogen as a key component of sustainable energy system for the transportation, industrial, residential, and commercial sectors. The power is produced through electrolysis and could be stored in batteries and transported by truck, pipes or cables. Another interesting part is that the by-product of the process is clean water.

Its exoskeleton is built from grapheme, the basic structural element of carbon allotropes such as graphite and carbon. Grapheme has a high thermal and electric conductivity and is two hundred times stronger than steel. The idea for the Hydra skyscraper is to harvest energy from lightning storms and store the power in several mega-batteries located at the base. The project also includes a research facility, housing, and recreational areas for scientists and their families.

www.evolo.us/competition/hydra-skyscraper

Hydra basitçe hidrojenden enerji kaynağı üretme imkanlarını araştıran bir şimşek gökdeleni olarak tasarlandı. Bir çok uzman topluluk tarafından Hidrojen, ulaşım, endüstiri, yerleşim ve ticari sektörlerde kullanılan en temel enerji kaynağı olarak kabul ediliyor. Elektrolizden üretilen enerji, baterilerin içine depolanıp, daha sonra kablo, tüp hatta tırlarla gerekli yerlere iletilebilir. İşin daha ilginci ise, yan ürün olarak temiz su üretilebilmesi.

Yapı grapheme denilen, temelinde grafit ve karbon gibi meteryaller barındıran özel bir alaşımdan inşaa edilecek. Grapheme sahip olduğu yüksek iletkenlik ve ısıya dayanıklılık gibi özellikler yanı sıra çelikten 200 kat daha sağlam. Tasarıma göre, Şimşeklerden hasat edilen enerji yapının temelinde bulunan baterilere depolanacak. O nedenle yapının şimşeklerin bol oluştuğu coğrafyalarda inşa edilmesi gerek. Ayrıca yapı, bilim adamları ve aileleri için araştırma labaratuarları, konut, eğlence ve dinlence yerleride barındıracak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s