Ti Lung (Aktör)

* for English … …. tüm tagları için tıklayın; renklisheyler/tag/ti-lung/

Ti Lung, yada diğer bilinen ismiyle Di Long, Shaw Brothers Film Şirketinin en popüler  aksiyon film yıldızlarından biridir. Guangdong dünyaya gelip, eğitimine Hong Kong’da devam etti. Gençliğinde tanınmış Wing Chun ustası Chu Wan‘nın öğrencisi olmuştur. Chu Wan öğrencisi Ti Lung hakkında der ki “Dövüş sanatlarında gerçekten çok iyidir. Güçlü bedeni ve zekası onu daha da avantajlı yapmakta. Özellikle ayak hareketleri çok iyidir ve hiç usanmadan pratik yapar”. Ti Lung dövüş okulundaki derslere çok sık katılmasada, azmi ve gayreti ile dövüş sanatlarındaki yeteneğini geliştirmesini bildi ve Chu Wan’da ona setifikasını hakkıyla verdi.

1969’da, Ti Lung’un kaderi, Shaw Borthers film şirketinin “Tek Kollu Silahşörün Dönüşü” filmi için kadroya alınmasıyla dönüm noktasına girer. Her ne kadar o filmde kısa bir rolü olsada, yakışıklılığı ve cazibesiyle göz doldurur, ve Klasik WuXia filmlerinin en bilenen yüzlerinden biri olma yolunda film kariyerinde hızla ilerler.

Kariyerinin başlarında özellikle David Chiang le ortak olmuş ve Chang Cheh‘in  yönetmenliğinde 20’den fazla film çevirmişlerdir. Bu tür filmlerde,  David Chiang genellikle ufak tefek ama dövüş sanatlarında usta ve zeki savaşçıları canlandırırken, Ti Lung ise onun iri yarı, zekasından çok gücünü ve dövüş yeteneğini kullanan, yakışıklı kankasını canlandırır.  Ama bazen Pirate, yada Blood Brothers gibi filmlerde rakip dövüşçüleri canlandırmışlardır. Özellikle üçünün (Ti Lung, David Chiang ve Chang Cheh) baş yapıtı sayılabilecek (ve geçenlerde Andy Lau ve Jet Li’nin oynamış olduğu yeniden çevrimi yapılan, WarLords)film Can Kardeşler (Blood Brothers-1973) filmidir. Bu filmdeki  performansı ile Ti Lung, Altın At ödülünü kazanmıştır. Ayrıca tek yıldız olarak gözüktüğü, “Kral Kartal- King Eagle“, “Tatlı Orman-Delightful Forest” gibi filmlerde canlandırdığı aşırı bağımsız ve onurlu silahşör tiplemesi ile WuXia filmlerinde bu türün yeri doldurulmaz bir yıldızı olduğunu erkenden gösterir.

1976’dan sonra yollunu David Chiang ve Chang Cheh’den ayırarak, kariyerine daha farklı yönetmen ve oyuncularla çalışarak devam eder. Özellikle Chor Yuen yönetmenliğinde, tanınmış WuXia roman yazarı Gu Long‘un bir çok WuXia roman kahramanına beyaz perdede can verir, mesela; Fu Hung Hsueh, Li Xunhuan, Chu Liu Hsiang… vb. Ayrıca bu dönemde, Derek Yee, Alexander Fu Sheng, Ku Feng, Yueh Hua, Lo Lieh … gibi bir çok Shaw Brothers film starıyla klasik filmlerde oynamış, ve bu dönemde genellikle dövüş sanatlarında usta ve soylu silahşörleri canlandırmıştır.

Ti Lung’un özelleştiği bu dövüşte usta ve adil, dürüst kahraman tiplemesi ona “Klasik Kahraman” ünvanı kazandırmıştır ve hayranları tarafından, Hong Kong Dövüş Sanatları Filmlerinin 3 Ejderinden biri olma onuruna ulaştırmıştır. Diğer üçü, Bruce Lee Siu-Lung, Jackie Chan Yuen-Lung ‘dir. Lung ‘un anlamı Çincede Ejderha demektir.

Shaw Brothers film şirketinin kapanmasıyla kariyeri biraz duraklama dönemine girsede, John Woo’nun “A Better Tomorrow (1986)” film serisiyle yıldızı görkemli bir şekilde tekrar parlar. Bu filmdeki rolüyle, Hong Kong Film ödüllerinde en iyi aktör ödülünü kazanır. Artık film sektöründeki imajı, yakışıklı genç savaşçıdan, kahraman gangestere dönüşür. Bu olgunluk döneminde True Clours, People’s Hero, Run Don’t Walk, Killer’s Blues ve Legend of Wisely gibi bazen eğlenceli bazen dramatik filmlerde boy gösterir. Başrolde oynadığı son WuXia filmi olan “İntikam KomedisiWarrior’s Tragedy“nde oynadıktan sonra, film kariyerine daha çok yardımcı oyuncu, yada yan karakter olarak devam eder. En son Warrior’s Way (2011) adlı filmde arzı endam etmiştir. Ti Lung, tüm WuXia ve Kung fu filmleri tarihinde gerçek bir ikondur.

Kaynak; hkmdb, wiki ……

seçmece filmleri, alfabetik sırada;

Shaw Brothers (SB) yapımcılığındaki kostümlü Wuxia filmleri;

farklı yapım şirketlerinden olan Wuxia filmleri;

Gene SB yapımcılığında ama farklı havalarda (ama hala wuxia tadında);

Son dönem filmleri;

Advertisements

One thought on “Ti Lung (Aktör)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s