Wang Yu (Aktör)

* for English …

Wang Yu, 1944 Çin, Jiangsu doğumlu Hong Kong’lu aksiyon aktörüdür. Amerika’ada daha çok Jimmy takma adınıyla tanınır. Gençliğinde, Shanghai’da girdiği okulda profesyönel yüzücü olmuştu. 1960’da Hong Kong’a taşındıktan sonrada yüzmeyle beraber, araba yarışı, at biniciliği gibi, kendisine ilerde çevireceği aksiyon ve wuxia filmlerinde lazım olacak becerilerde uzmanlık kazandı. 1962-64 yıllarında arası Hong Kong gençler yüzme şampiyonalarına katıldı, ama yarışlardaki agrasif tepkileri yüzünden diskalifiye oldu. Bu olaydan sonra Wang Yu kendisini sinema dünyasında buluverdi. Üstelik dövüş filmlerinin  tamda yükselme dönemine rastladığı bir dönemde sinema kariyerine başlaması, ve agresif yapısının bu tür filmlere elverişli olması nedeniyle bir film yıldızı olması kaçınılmaz olmuştur.

İlk 1963’de Shaw Brothers film şirketinde deneme çekimlerine başladı. 1966’da “Tiger Boy- Kaplan Çocuk” ile hemencecik kendi çapında bir isim yaptı. Ama esas şöhreti Chang Cheh yönetmenliğinde Tek kollu Silahşör filmi ile yakaladı. 1970’e kadar genellikle Chang Cheh yönetmenliğinde bir çok Shaw filminde yıldızını iyice cilaladı. 1970’den sonra Shaw Brothers dan ayrılıp, bağımsız aktörlük kariyerini seçti. 1970-1977 arası türünün hayranları için bir çok klasik ve kült sayılabilecek filmde rol aldı, hatta bazılarında hem yönetti hemde oynadı. Özellikle WuXia filmlerinde canlandırdığı yüksek şerefli, üstün yetenekli ve rakiplerine kendinden emin ve ezici bakışlarıyla meydan okuyan silahşör tiplemesiyle bu türe renkli katkılar yapmıştır.

Genene de Wang Yu, bu yeni nesil film starlarına karşı bir kıskançlık hissetmiyordu. Hatta oldukça alçak gönüllüydü ve Bruce Lee gibi yeni nesil bir çok film starına ilham kaynağı olmuştu. Hatta eğer kader elverseydi, büyük ihtimalle Lo Wei yönetmenliğinde, Bruce Lee ile birlikte bir filmde bile oynayacaklardı, ama Bruce Lee’nin zamansız ölümü nedeniyle kısmet olmadı. Söylentiye göre Wang Yu, Bruce Lee’nin Nunchaku tekniğine karşılık “ters dirsek” saldırısı tekniğini geliştirdiği söylenir. Her ne kadar Bruce Lee ile aynı projede olamamışsada, dönemin yeni nesil yıldızlarından David Chiang’le, yönetmenliği ve başrolu ortaklaşa paylaştığı “One Armed Swordsmen- Tek Kollu Silahşörler (1976)” filminde oynamıştır ve gayet eğlenceli bir film ortaya çıkarmışlardır. Wang Yu’nun yıldızı 1977’nin sonlarına kadar parlayabilmiş, daha sonra sinema kariyeri iyice frenlenmiş, seyrek bir şekilde, yan rollerde gözükmeye devam etmiştir. En son WuXia adlı filmde Donnie Yen‘le göründü.

Wang Yu’nun özel hayatı kariyerinden daha dolu ve renkli olduğu söylenir. Gerçi şimdi dedikodusunu yapmayalım. Çok isteyen varsa kendisi araştırsın, benim için daima filmleriyle ilgi çekici olacaktır.

Kaynaklar; Anonim (???), hkmdb …….

Shaw Kardeşlerden Bazı film tanıtımları;

After Shaw’dan sonrakiler;

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s