Derek Yee (Aktör)

* for English … … Tüm tagları için tıklayın; renklisheyler/derek-yee/

Tam adıyla Derek Yee Tung-sing, 1957 doğumlu, Hong Kong sinemasının önde gelen ailelerinden birinin en genç üyesi, yapımcı Yee Kwong ile ünlü karakter oyuncusu Hung Wie’nin oğludur. Ayrıca David Chiang ve Paul Chin Pei’nin yarım kardeşidir (half brother). Gençliğinde  Shaw Brothers  film şirketinin en popüler kadrolu aktörlerindendi, şu anda ise film senaristliği ve yönetmenliği yapmaktadır.

Shaw Brothers  ailesine 1975’de katıldı, ve 1977’deki “Ölümüne Düello (Death Duel)” adlı bir WuXia filmindeki baş rolüyle, şirketin en parlak yıldız oyuncularından biri oldu. 1975 ve 1986 yılları arası, Shaw Brothers şirketinin hala film üretttiği zamanlarda, 40’dan fazla filmde rol aldı. O dönemelerde tipi WuXia filmlerine çok yakışıyordu, ve o tür filmlerde genç yakışıklı ama aynı zamanda dövüşte üstün yetenekli silahşörlere can veriyordu.

Şirket kapanınca, kariyerine senarist ve yönetmen olarak devam etti, ve Ti Lung‘un başrolde olduğu People’s Hero (1987), Andy Lau oynadığı Protege (2007) ve Jackie Chan‘nin başrolde göründüğü Shinjuku Incident (2009) gibi filmler çekti.

Kaynak; hkmdb, wiki …….

Seçmece filmleri;

                 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s