The Himalayas Water Tower (Su Kuleleri)

Zhi Zheng, Hongchuan Zhao, Dongbai Song;

The “Himalaya Water Tower” is a skyscraper located high in the mountain range that serves to store water and helps regulate its dispersal to the land below as the mountains’ natural supplies dry up. The skyscraper, which can be replicated en masse, will collect water in the rainy season, purify it, freeze it into ice and store it for future use. The water distribution schedule will evolve with the needs of residents below; while it can be used to help in times of current drought, it’s also meant to store plentiful water for future generations.

www.evolo.us/competition/himalaya-water-tower

Dünyanın taze temiz su kaynaklarının % 40 ‘ı dağ buzullarında toplanmaktadır . Bu nedenle, Su Kuleleri (yada SuluKule diyelim ) adıyla, dağdaki buzullardan yararlanılmak üzeri bir proje geliştirildi. Resimlerde görülen kuleler, dağdaki buzulların suyunu çekip, arıtıyor, sonrada tepelerindeki kulelerde dondurup daha sonra kullanılmak üzere depoluyorlar. Kullanılacağı zaman sular kanallarla Dağın eteklerindeki şehir ve kasabalara dağıtılıyor. Su kuleleri ayrıca mevsimsel yağışları, bahar yağmurlarını da toplayıp depolayabiliyor. Tüm bu depoladığı sular nesiller boyu saklanıp güvenle kullanılabiliyor.

Yapı 4 ana bölümden oluşuyor. Tüm yapının ağırlığını destekleyecek olan sağlam ve güçlü temel (D); ayrıca bu bölümde suları nakliye etmek için  gereken tüpler olacak. Üst kısım (C) toprak üzerinde gözükecek olan kule ayaklarıdır ve içlerinden geçen tüplerle suları toplamaktadır. (B) bölümünde soğutma ve kontrol sistemleri bulunmaktadır; sular bu kısımda arıtılıp soğutulur. En üst kısım ise (A) suyun dondurulup depolanacağı yerdir. Burdaki soğutma 2 çeşittir; yapay ve doğal. Elbette irtifa oldukça yüksek olduğu için doğal soğutma daha kullanışlı olacaktır ^_^

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s