Yönetmen Chor Yuen

Zhang Baojian (16 Ekim 1934), bilinen adıyla Chor Yuen, Hong Kong’lu tanınmış bir yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncudur. Shaw Brothers Film şirketinin en seçkin yönetmenleri arasındadır.

Chor Yuen kariyerine 1956’da senarist olarak başladı. 1959’da ise “Gölün kıyısındaki Çimen (Grass by the Lake)” filmini çekti. Ama esas ünlenmesini sağlayan filmini 1960’da çektiği, seyirciden ve bir çok eleştirmenden övgü alan “Aile Sevgisi (Parents Love)” Adlı filmiydi. Bundan sonraki yaklaşık 30 yıl sürecek olan yönetmenlik kariyerinde; başta melodram, komedi, gerilim, dövüş sanatları, wuxia olmak üzere bir çok türden 120 den fazla film çevirdi. Aralarından “Murder Plot” ile 25. Asya Film Festivalinde en iyi Aksiyon yönetmen ödülünü kaptı, “Intimate Confessions of a Chinese Courtesan (Ainu)” ise 1973 yılında çevrilmiş Dünyanın en iyi 10 filmi arasında yer alır.

Ama Chor Yuen daha çok Gu Long‘un yarattığı Wuxia roman kahramanlarını, sinemaya taşıdığı ve çoğunlukla Ti Lung‘un baş rolde olduğu Wuxia filmleriyle bilinir. Ayrıca aralarında; Magic Blade (1976), Clans of Intrigue (1977), Jade Tiger (1977), Sentimental Swordsman (1977)… gibi… filmler olan onlarca filmi wuxia film hazinesine katmıştır.

1998’de, Choe Yuen’e Hong Komg Film Akademisi tarafından Profesyönel Başarı ödülü verildi.

Kaynak; hkmdb, wiki …….

Bazı Film tanıtımları;

     

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s