Yönetmen Chang Cheh

* for English…

Chang Cheh (10 Şubat 1923 — 22 Haziran 2002) Shaw bothers film şirketinin en şöhretli ve seçkin yönetmenlerinden biriydi, ve “tek kollu kahraman” gibi bir çok kült retro wuxia tarzı filme imzasını atmıştır.

Bir çok kişi tarafından Chang Cheh bir aksiyon film ustası sayılır. Filmlerinde kendi stilini yaratmış, ve bir çok yüksek orjinallikte aksiyon sahnesini canlılığını bozmadan beyaz perdeye yansıtmıştır. Özellikle 1965’den sonra Shaw Borthers film şirketi renkli film üretimine geçince, yeteneğini ve estetik anlayışını çok daha gösterişli yansıtabilmiştir. Ayruca Wang Yu’yu yıldız mertebesine yükselten ve wuxia tarzına yeni bir soluk katan  “Tek Kollu Silahşör” filmi onun baş yapıtları arasındadır. O filmden sonra kendisini kostümlü aksiyon filmlerinin baş yönetmeliğine yükseltmiştir. Bir çok aktörü dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.

Chang Cheh’nin bir diğer özelliğide, dönem dönem değişmekle birlikte, filmlerinde genellikle belli oyuncuları oynatma takıntısıdır. 1966-1969 arası genellikle Wang Yu‘nun baş rolde oynadığı filmler çekmiş, 1969- 1976 arası Ti lung ve David Chiang ikilisinin başrolde olduğu yada paylaştığı filmler yönetmiş, 1976’dan sonra da “Venom” adlı 5 akrobatik yetenekli gencin rolleri paylaştığı filmler yapmıştır.

Ölümünden hemen önce, 2002 Hong Kong film ödüllerinde Yaşam boyu başarı ödülünü almıştır. Kendisi Hong Kong Aksiyon sinemasının Babası “Godfather” olarak hatırlanır.

Aşağıda seçmece filmler linkinden, Wang Yu, Ti lung ve David Chiang’in başrolde oldukları  en beğendiğim filmini sunuyorum.

Not; Venom dönemini şimdilik koyamadım, çünkü o filmler görece çok daha görülmüş filmeriydi. Ama ilerleyen zamanlarda türkçe altyazıları ile birlikte ekleyebilirim. Şimdilik Venom filmlerini yotübün başka kanallarında bulabilirsiniz.

Sources; hkmdb, wiki …….

Bazı Film Tanıtımları;

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s