Yönetmen Lo Wei

* for English …

Lo Wei (12 Aralık 1918 — 20 Ocak 1996) ünlü bir Hong Kong’lu Yönetmen ve Film aktörüdür. Daha çok yönetmenliği ve yönettiği filmlerde küçük roller almasıyla bilinir. Bruce Lee (Big Boss ve Fist of Fury) ve Jackie Chan (New Fist of Fury) gibi dünyaca ünlü aktör ve dövüş ustasını dövüş sanatları film sektörüne kazandırmıştır. Lo Wei’nin ayrıca Çin organize suç ve mafya ilişkileri olduğu söylenir

Film kariyerine, 2. Dünya Savaşı sıralarında Shanghai’da başlamış, 1948’de Hong Kong’a taşınıp  kariyerinde gittikçe yükselmiştir. 1964 ve 1970 yıları arasında,  Shaw bothers Film şirketinin en seçkin yönetmenleri arasındaydı. Yaklaşık 20 film katkıda bulunmuş, özellikle Yueh Hua ve Cheng Pei Pei gibi aktörlerle bir çok pırlanda gibi wuxia filmi çevirmiş hatta filmlerinde kendiside küçük rollerde gözükmüştür.

1970’den sonra Golden Harvest film şirketine transfer olup, Bruce Lee‘nin dünya çapında üne kavuşmasını sağlayan 2 büyük gişe filmi çekmiştir; Big Boss ve Fist of Fury. Ayrıca dönemin yıldızlarından (ama yeni nesil yıldız aktörler yüzünden yıldızı yavaş yavaş sönmekte olan) Wang Yu ile de 3 film çekmiştir bu dönemde; Tattooed Dragon (1973), Seaman No. 7 (1973), A Man Called Tiger (1973). Dedikodulara göre, Bruce Lee ve Wang Yu’nun birlikte oynayacağı bir film çekecekti ama Bruce Lee’nin zamansız ölümü yüzünden film projesi iptal oldu.

1974’de Lo Wei kendi film şirketini kurdu, ve 1976 ve 1979 arası Jackie Chan ile yarım düzine film çevirdi. Lo’nun kariyeri 80’lerde iyice durakladı ama ölümüne kadar küçük projelere dahil olmaya devam etti.  20 Ocak 1996’de Kalp krizinden öldü.

Aşağıda seçmece filmlerin tanıtımları yaptım. Not; Lo Wei ‘nin Bruce Lee ve Jackie Chan ile çevirdiği filmleri vermedim, çünkü bu filmler zaten yeterince bilinen filmlerdi, ben daha çok pek bilinmeyen filmlerini tanıtmak istedim.

Kaynak; hkmdb, wiki ……..

Bazı film tanıtımları;

     

Advertisements

One thought on “Yönetmen Lo Wei

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s