Üslup ve Racon

* for English …

Wuxia üslubu özetle Robin Hood tarzına benzetilebilir. Wuxia hikayelerindeki kahramanlar her zaman doğruyu ve adaleti savunur, onurlu davranırlar, zenginlerden çalıp fakir ve düşkünlere yardım ederler. Tipik Wuxia savaşçısı dövüş sanatını kişisel çıkar için kullanmaz, ama yüce amaçlar için adayabilir. Genellikle bağımsız , bazenden kanunsuz bir yaşam tarzları vardır, çok nadiren bir otorite altında çalışırlar. Bir grup yada çete içindeyken bile grupla birlikte sosyal adaleti sağlayacak şekilde çalışırlar.

Wuxia üslubunda 2 ana erdem vardır; Doğruluk ve Onur. Ayrıca rocanlarında hiç bir şeyi karşılıksız bırakmamak vardır. Eğer birisi iyilik veya kötülük yapmışsa, bir şekilde iyiliğin karşılığı veya kötülüğün intikamı alınır. Ama Wuxia raconunda en çok bu intikam olgusu tartışmalıdır. Bazı savaşçılar ne olursa olsun kötülerle olan skoru eşitlemek isterken, bazı Budist idealindeki savaşçılarda kinciliğin ve garezin çevreye kötülükten başka bir şey getirmediğini, geçmişteki yanlışları affetmenin en büyük erdem olduğunu savunur. Bu görüştekinler için, geçmiş zaten olup bitmiştir, ve zaten öç almak geçmişteki kayıpları geri getiremeyecek sadece hastalıklı bir tatmin duygusu sağlayacaktır. O nedenle geçmişteki hatalardan ders alıp bunların tekrarlanmamasını sağlamak en erdemli yoldur.

Rocanlarına göre, dövüş sanatçısı öğrencileri ne olursa olsun usta ve öğretmenlerine karşı sadık olmalıdırlar. Hatta bu yüzden Shaolin and Wudang gibi okullarda çok karışık bir ast üst ağları oluşmuştur. Eğer 2 savaşçı arasında bir anlaşmazlık olursa, bunu en onurlu bir şekilde düzenlenecek olan düelloda çözerler, aynen ortaçağ avrupasında olduğu gibi. Bu düelloda taraflar mutlaka eşit sayıda (teke tek, yada 3′e üç … vb), ve denk seviyede olmalıdırlar. Eğer karşı taraftan sayıca üstün olunursa yada kendisinden düşük seviyede birisine meydan okunursa, bu onursuzluk sayılır, ve bunu zaten kendisine güvenemeyen, dövüş sanatlarında yeteneksiz yada kötü dövüşçüler yapar.

Ama bazen savaşçılar kendilerini kanıtlamak ve şan için birden çok rakibe, hatta kendisinden çok daha kıdemli ve seviyesi yüksek savaşçılara meydan okuyabilir. Burda amaç kendi dövüş sanatlarındaki yeteneğini ve seviyesini herkese kanıtlayıp, teyit ettirmek, veya ün kazanmak olabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s