Hikayeler

* for English …

Modern Wuxia hikayeleri temel olarak antik Çin de geçen macera öyküleridir.  Elbette hikayeler yazardan yazara çeşitliklik ve tarz gösterir, ama baş kahramanların evrensel sayılabilcek benzerlikleri de vardır. Ayrıca wuxia hikayeleri illa da fantastik ve gerçek dışı olmak zorunda değildir her zaman, bazı hikayeleri oldukça gerçekçi hatta olmuş tarihsel olaylarla da bağlantılı kurgulanabilir.

Romans havası wuxia hikayelerinde oldukça kullanılan bir olgudur. Baş kahramanların, ona macerada boyunca eşlik edecek, genellikle güzel ve becerikli kadın yardımcıları vardır. Çoğunlukla hikayeler, baş kahramanın aşık olduğu bir kadınla sonunda evlenebildiği, peri masalları gibi biterler, ve sonsuza kadar mutlu yaşarlar. Elbette bu tip hikayeler genellikle kadın okuyucuları hedef alır. Ama bir çok wuxia hikayesi çok daha dramatik hatta trajik ilerler ve biter, ve sonunda aşıklar bir türlü birbirlerine bile kavuşamazlar, genellikle ikisinen biri ölür.

Tipik hikayelerde, çok sevdiği aşkını kaybetmiş bulunan genç bir silahşörün hikayesi anlatılır. Roman (yada film) boyunca bir çok macera yaşayarak, dövüş sanatları yeteneğini geliştirir. Sonunda ise baş kahraman dövüş dünyasında ki en sıkı silahşörlerden biri olur ve yeteneğini şereflice ve insanlara iyilik için kullanır.

Ama romans havasından oldukça uzak Wuxia hikayaleride vardır. Mesela baş kahraman bir dövüş sanatları okuluna kabul edilmez yada kabul edilse bile kıdemli öğrenciler tarafından sürekli aşağılanır. Bunun üzerine kahraman sıkı çalışıp, kendisini gizlice eğitir. En sonunda dövüş sanatı çok yüksek bir seviyeye ulaşır, ve gelişen olaylar zinciri sonucu kendisini küçük görenlere yeteneğini sergilemek durumunda kalarak herkesi utandırıp, sonunda saygın biri olup çıkar.

Diğer hikayelerde ise, baş kahraman zaten çok usta bir dövüş santçısıdır ve kendisine denk güçte bir düşman ile hesaplaşmak zorundadır. Yada kendisinden zayıf ama hırslı düşmanlarca bir tuzağa düşer. O tuzaktan maceralar boyunca kurtulup, kendisine yamuk yapanlardan intikamını alır.  Genellikle hikayelerin sonunda, baş kahraman ile baş düşmanı arasında dramatik ve bir o kadar gösterişli bir dövüş yada düello sahnesi olur.

Gu Long ve Huang Yi‘den bir çok wuxia hikayesi çıkmış ve hatta çoğu sinemaya uyarlanmıştır. Gu Long’un tarzı daha çok gizemli ve polisiye (araştırmalı, dedektiflik) hikayelerdir; kahraman gizemli bir olayı bulmaca çözer gibi çözüp çok komplike bir suç olayını ortaya çıkarır. Huang Yi’nin hikayeleri ise daha fantastik ve bilim kurgu tarzındadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s