Dövüş Dünyası

* for English …

Dövüş Sanatları dünyasına Çin dilinde Jianghu denir, sözlük anlamı “nehirler ve göller” bölgesidir ama kastedilen Dövüş sanatları dünyasıdır.

Jianghu hayali yada alternatif bir evrendir. Bir çok dövüş sanatçısını ( haydutu, soyluyu, dilenciyi, avare silahşörü, keşişi, tüccarı ve zanaatçiyi), okulları, klanları ve hatta dövüşle alakası olmayanları  içinde barındırır. Wuxia hikayeleri bunlar arasındaki renkli, sevgiye ve şerefe dayanan hikayeleri çok iyi yansıtır.

Bu evrendeki yaygın kanı, kanunun ve yasaların geçersiz olması ve bir tür “orman kanununun” (Güçlü olanın herzaman haklı olduğu) işlenmesidir. Tüm anlaşmazlıklar güç kullanımı ile çözülür, gerçek wuxia savaşçıları bunu kendi raconlarınca şerefli bir şekilde yaparken, düşmanları (kötüler) daha sinsice ve tuzak kurarak yaparlar. Aslında Dövüş Sanatları dünyasındaki adalet ve huzur , Wuxia kahramanları, Adil Klanlar ve okullarca sağlanır. Hatta bazen klanlar yada silahşörler güçlerini birleştirerek kötülüklere karşı savaşırlar.

Bunun için genellikle aralarından en adil, saygın ve dövüş sanatlarında seviyesi en üstün olan kişiyi lider olarak seçerler. Bu lider genellikle bir komplo kurbanı olur ve, veya öldürülür. Bazı durumlarda, lider en yetenekli dövüş sanatçısı olmayabilir ve yanlışlıkla yada veraset yolu ile lider olmuş olabilir. Nasıl başa geçerse geçsin, liderin genel görevleri arasında; anlaşmazlıklara hakemlik yapma, yada davalarda hakim olma gibi… şeyler vardır.

Wuxia edebiyatında yaratılan Jianghu terimi başka alanlarda da ilham kaynağı olmuştur, kullanılmıştır. Genellikle yasa ve kanunun geçerli olmadığu kanunsuz topluluklar için kullanılır. Mesela, Çin mafyasında, gizli çeteler kendi organize suç örgütlerinen bahsederken Jianghu terimini kullanır. Yani gerçek hayatta Jianghu , yer altı dünyası olarak da bilinen suç dünyası için de kullanılmaktadır. Gündelik hayatta ise, Jianghu iş, şov yada spor … vs.. dünyasını betimlemek için kullanılır.

Wuxia dünyasında, saygın bir silahşör emekliye ayrılmaya karar vereceği zaman,  Adı “Elleri Altın Kasede Temizlemek” (金盆洗手) olan bir tür ritüel düzenler. Anlaşılacağı gibi, ellerini altın bir kasede yıkıyarak temizler ve arınır; bir daha ellerini kana bulamayacağına ve dövüş dünyasındaki hiçbir işe karışmayacağına dair söz verir. Ama elbette bu söz kırılmaz değildir. Emekliye ayrılan bir silahşör, bir nedenle, gene dövüş dünyasına dönüş yapabilir, buna “Jianghu’a Dönüş” (重出江湖) denir.

Dövüş dünyasında ayrıca bir çok metafizik, gerçek ve doğa üstü olaylar yaşanabilir. Hatta bir çok seviyesi yüksek, usta dövüş sanatçısının doğa üstü, bir takım süper güçleri vardır. Bu yönüyle Wuxia hikayeleri sanki modern çizgi romanlardaki süper kahramanların dünyasını andırabilir. Ama burda ince ama belirgin bir nüans farkı vardır; bu dünyadaki kahramanlar güçlerini şans eseri mutasyon geçirerek yada aileden miras yoluyla değil, kendi sıkı çalışmaları sayesinde, yada bir ustanın öğrettiği teknikleri çalışarak, yani kendi gayretleri ile süper yetenekler kazanırlar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s