Kanunsuzlar Çetesi – (Water Margin)

* for English …

Song hanedanlığı zamanında geçen hikaye, 108 kadar kanunsuzun Liang Dağında toplanarak (Liangshan Marsh), yozlaşmış eyalet yönetimlerine ve yabancı düşmanlara karşı isyanı, ordu toplayıp savaşması konu edilir. Romandaki hikayeler daha çok güney Song hanedanlığı bölgesinde geçer. İlk hikayede Song Jiang’ın 36 dostunun gözlemlerini içerir. Bu 36 kişiye daha sonra, aralarında Wu Sung‘unda içinde olduğu bir çok yiğit daha eklenir.

Hikaye bir çok tarihsel olaydan dayanak alır. Toplam 10 bölümden oluşan roman, 1127 yılındaki Güney Song rejiminin kurulması sırasında geçer. 4.üncü bölümde Song Jiang ve 36 silah arkadışının maceraları anlatılır.

Kanunsuzlar ile ilgili hikayeler Yuan hanedanlığı tiyatrolarında çok popüler olurlar. Ve bu hikayeler bu çağda evrilerek bugünki halini alır. Kanunsuzların sayısı 36’dan 108 e yükselir, ve çok çeşitli sınıflardan gelirler; aralarında akademisyenler (Scholars), köylüler, balıkçılar, eski imaparatorluk memurları … gibi… vardır. Hepsi birlik olup Liang dağında baş kaldırırlar. Hikayelerin Yuan Hanedanlığı zamanında bu kadar popüler olmasının sebeplerinde biriside, halkın Moğol yöneticilerin baskısından çok rahatsız olmasıdır.

Kanunsuzların bu isyanı, Song Hanedanlığının gittikçe zayıflaması nedeniyle, halk tarafından haklı görülür ve sayılırlar. Kanunsuzların sadece düşmanla değil bozuk devlet düzenine karşı da baş kaldırması güçlerinin artmasına ve orduları için daha fazla asker toplamalarına sebep olur. İçerdiği bu tehlikeli mataryeller yüzünden, Su Yolu (Water Margin) romanı, Ming Hanedanından, İmparator Chongzhen tarafından, halkı isyana teşfik ettiği gerekçesiyle yasaklanır. ….

Wuxia ve dövüş sanatları filmleri ile üne kavuşmuş Shaw Brothers film yapım şirketi vakti zamanında bu edebiyat eserini, dönemin popüler oyuncuları ile birlikte, 2 filmlik bir seri olarak beyaz perdeye uyarlamıştı. Bu Filmlere, Türkçe altyazıları ile aşağıdan ulaşılabilir;

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s