Nanjing Erik Çiçeği Festivali

  17. Çin Nanjing Uluslararası Erik Çiçeği Festivali, her yıl olduğu gibi Mart ayında Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinin merkezi Nanjing kentinin biraz daha doğusunda bulunan turistik Zhongshan Mezarlığı Bölgesi’nde yapılıyor. Festivalin yapıldığı yerdeki Erik Çiçeği Dağı “dünyanın en güzel erik çiçeği dağı ünvanına” sahip olmakta. Aynı zamanda bu dağ, Çin’de dünya maddi kültür mirasları listesinde yer alan bölgede erik çiçeğinin görülebildiği tek yer.

Nanjing kentinde ve diğer Çin bölgelerinde de çiçek seyretmek bir gelenek halini almış. Her yıl 25 Şubat’tan 13 Mart’a kadar 15 gün süren Erik Çiçeği Festivali, on binlerce yerli, yabancı turistin ve fotoraf meraklısının ilgisini çekmekte, ve Nanjing şehrinde Çinlilerin en önemli bayramı olan Bahar Bayramı’ndan sonraki ilk şenlik olmaktadır.

Erik çiçeklerinin yerel halk tarafından bu kadar sevilip sayılmasının nedeni sadece güzellikleri değil elbette. Uzun ve sert geçen bir kışın ardında karların arasında açıp baharın geldiğini müjdeleyerek; güzelliğin ve dayanıklılığın, her türlü zorluğun üstesinden gelmenin ruhunu temsil ederler. O nedenle onların bu ruhunu yansıtmaya çalışan geleneksel erik çiçeği resimleme sanatı oluşmuştur. Bu resimlere bakarak çin halkının gözünden bu güzel ve güçlü çiçeklerin nasıl göründüğü daha açık görülebilir. Zamanınız varsa bu festivale hayatınızda bir kere katılıp, bir çok Wuxia hikayesine ilham verip dekor olan, bu güzel çiçeklerin büyüsüne kendi gözlerinizle tanıklık edin.

Kaynaklar; bir, iki

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s