Wuxia’da Yetenek ve Beceriler

Wuxia hikayelerindeki dövüş sanatları gerçek hayattaki wushu ve diğer Çin dövüş sanatlarına dayanır. Ama bu sanatlardaki ustalıklar romanlarda ve filmlerde oldukça abartılı bir şekilde tasvir edilir, hatta çoğu zaman insanüstü yeteneklere bile dönüşür. Mesela dövüş ustası normal bir yumruk yada tekme ile çok etkili bir enerji akımı yaratılıp düşmanı bertaraf edebilir. Hatta bu enerji akımıyla büyük patlamalara bile sebep olabilir.

Aşağıda, Wuxia edebiyatındaki belli başlı yetenek ve becerilerin basit bir listesi verilmekte;

  • Dövüş Sanatları (kung fu– Gerçek hatta da kullanılan dövüş sanatları. Çoğu WuXia kahramanı dövüş sanatlarında ustalık derecesindedir ve sıradan bir düşmanı hatta birden fazlasını kolaylıkla bertaraf edecek düzeydedir.

  • Silahlar – Dövüşlerde çok çeşitli şekil ve ebatlarda bir çok silah kullanılır. En sıklıkla kullanılanlar; Kalın Kılıç (Blade), Kılıç (Daha zarif görünümlü, bazen oldukça elastik), Hançerler, Mızrak, … gibi. Ayrıca gündelik hatta kullanılan bir çok masum görünüşlü alet ve eşyalarda silah olarak kullanılabilir, mesela; Uzun pipo, dikiş iğnesi, çeşitli müzik aletleri … gibi.

  • Qinggong – “hafiflik” yeteneği. Karakterler çok hızlı ve hafif bir şekilde hareket edebilir. Bu yetenekle suyun üstünden sekerler, yüksek duvarlara ve ağaçlara sıçrarlar. Gerçek hayatta ki  ağırlığın bedenin belli bir kesimine toplanmasını sağlayan baguazhang tekniğine dayanır, ama bu yeteneğin gelişimi yıllar alır. Wuxia edebiyatında, uygulamaları oldukça abartılıdır, neredeyse kahramanlar kuş gibi uçarlar.

  • Neijin, Neigong or Neili, içsel enerjinin çok amaçlı kullanılmasıdır. Wuxia edebiyatında, genellikle saldırı ve savunma amaçlı kullanılır. Ama yaraların iyileştirilmesinde, zehir tedavisinde ve bedenin bakımında da kullanılabilir. Bu enerji ayrıca dövüş yeteneklerin geliştirilmesinde de işlev görür. Neili‘nin gelişimi seneler sürer, ve çeşitli fiziki egzersiz (nefes) ve nadir bitkilerden yapılan ilaç takviyeleri ile desteklenmesi gerekir. Ayrıca bazı durumlarda bu enerji ustadan öğrencisine transfer edilebilir. Bunun dışında Neili, insandaki mistik güçlerin gelişip insanüstü güçler kazanılmasını da olanak sağlar. Batı edebiyatında ki (Değinekli, asalı) büyücülükten farklı olarak, bu güçler direk bedenden çekilip çevreye yansıtılabilir.

  • Dianxue; Gerçek hayatta ki Chin Na tekniğine dayanan, rakibin bedenindeki düğüm yada akapuntur noktalarına dokunarak onu paralize etmeye yarayan yetenektir. Uygulanan kişi saatlerce hereketsiz kalabilir, ayrıca tedavi yöntemi olarak da kullanılır, mesela; kanamaların durdurulması, yada zehirin dışarı atılması gibi. Gerçek hayatta bu teknik daha çok rakibi sersemletmek yada kısa vade paralize etmek için kullanılır. Ama Wuxia edebiyatında etkisi oldukça abartılı olarak sunulmaktadır.

Wuxia hikayelerinde bu yeteneklerin kullanımı çok yaygındır. Genellikle ustanın ta kendisinden yada eskiden yaşamış bir ustadan kalan gizli bir kitapçıkdan çalışılarak öğrenilir.

Bu yetenek ve becerilerin diğer kültürlerdekinden bir belirgin farkı daha vardır, o da; genellikle bunların çalışılarak, bir tür alın teri ile kazanılıyor olmasıdır. Modern çizgi romanlardaki süper kahramanların askine, şans eseri mutasyon geçirip yada aileden miras kalan servetle, bir nevi tepeden inme şekilde, güç kazanmazlar.

Bundan başka, Wuxia’da Kung fu ve süper güçler … ve daha nice bilgi ve yorum için daha fazla bilgi almak için linklere tıklayın !

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s