Tek Kollu Silahşör

Tek kollu efsanesi ilk olarak 1967’de Shaw Brohers film şirketi yapımcılığında Hong Kong’da patlamıştır.  Chang Cheh yönetmenliğinde, şiddetli kılıç dövüşleri, kanlı sahneleri ve anti kahramanlarıyla wuxia film tarzına yeni bir soluk getirmiştir o dönem. Ayrıca gişede 1 milyon $HK başarı sağlayan ilk Hong Kong filmidir, ve baş rolde oynayan Wang Yu‘yu yıldız oyuncu mertebesine yükseltmiştir.

Bu filmin başarısından sonra, devam ve benzer türde filmleri üretilerek efsane sürdürülmüştür. Sadece ilk üç tek kollu filmin yönetmeni Chang Cheh‘tir, daha sonraki filmleri, Wang Yu ve David Chiang’in de içinde olduğu başka yönetmenlerce çekildi. Tüm Tek Kollu filmleri;

* Koyu renkle işaretlenen filmleri aşağıda kısa incelemesini yapıp belirtilen linklerde sundum !

Daha ayrıntılı bir inceleme için Ters Ninja’ya da bakabilirsiniz. Perde-1, perde-2. Burda ise tek kollu efsanesinin favorim olan silahşörlü (Kılıçlı) filmlerini sunacağım.

İlk Film Efsanenin de ilk filmi olan, Fang Kang’ın (Wang Yu) nasıl tek kollu ve usta bir silahşöre dönüştüğünü anlatan; Orijinal Tek Kollu Kahraman (Yada silahşör) filmi. Filmde kahramanımız aslında çok saçma bir olay yüzünden kolunu kaybediyor, ve bir süre dövüş dünyasına küserek, inzivada yaşıyor. Ama, şans eseri ve kaderin bir kaç cilveli oyunu ile, tek kolla nasıl usta bir savaşçı olabileceğini keşfedip, dövüş dünyasına havalı bir dönüş yapıyor.  Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için vk.com/yuanshangli adresine gidebilirsiniz !

Tek Kollu silahşörün dönüşünde ise, Fang Kang dövüş dünyasında çekilip huzurlu bir hayat sürmek isterken, hırslı bir klanın tehlikesi altında olan bir klan şefi tarafından yardıma çağrılıp, bu kötü klanı yok etmesi konu edilir.  Fang Kang başta isteksiz de olsa, sonradan gazla geliyor, ve iyi klanın başına geçerek tüm kötüleri yok ediyor. Ayrıca bu film, çok kısa bir rolde görülen favori aktörüm Ti Lung‘un ilk filmidir, ve Diğer favori aktörüm David Chiang‘in  keşfedilip, figüranlıktan yıldızlık kariyerine köprü olmuştur.  ^_^ … Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için vk.com/yuanshangli adresine gidebilirsiniz !

Üçüncü film olan, Yeni Tek Kollu Kahraman Filminde ise, eskiden usta ama kibirli bir silahşörken, başka bir usta silahşörle (Ku Feng) giriştiği düelloda üstünlük sağlayamayıp onuru kırıldığı için kendi kolunu kesip, dövüş dünyasına küsen Lei Li (David Chiang) ın hikayesi anlatılmaktadır. Yiğit silahşör Feng Junjie (Ti Lung) ve sevgilisi (Li Ching) onun moralini iyileştirmeye çalışsada pek başarılı olamazlar. Ama Lei Li’nin motivasyonu, daha önce  onun yüzünden kolunu kestiği usta silahşör ve çetesinin yaptıkları kötülüklerin intikamını almak için yükselecektir… Bu filmi Türkçe Dublajlı izlemek için…  vk.com/yuanshangli adresine gidebilirsiniz !

Dördüncüsü Tek Kollu Silahşörler filminde ise, üçüncü filmden Li Hao-Lei (David Chiang) ve ilk filmleden Fong Ping (Fang Kang – Wang Yu) güçlerini birleştirip Ejder Abi (Dragon Brother) lakaplı azıllı bir suçlunun tezgahladığı çok girifit bir suç olayını çözmeye çalışırlar. Ayrıca Tilki (Fox) lakablı Efendi Wan rolünde Lo Lieh de çeşni olmaktadır. Açıkçası en çok eğlendiğim Tek Kollu filmidir. Özellikle benim gibi dedektif-polisiye ve wuxia harmanını sevenler, Wang Yu ve David Chiang’in birlikte hep oynayıp hemde yönettiği bu filmi kaçırmamalı. Ne yazık ki iyi çözünürlükte temiz bir kopyasını bulamadım, üstelik altyazılarda birbirine geçmiş vaziyette ne yazık ki. Ama hiç yoktan iyidir. ^_^ …. * Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için vk.com/yuanshangli !

Ve son olarak size Zatoichi , Tek Kollu Silahşöre Karşı (1971) adlı filmi de zevkle sunmak isterim. Her ne kadar diğer tek kollu filmlere nazaran oldukça durağan olsada (Bilen bilir Zatoichi filmleri zaten görece biraz ağır filmlerdir), hafif sosyolojik göndermeleri ve japon atmosferi filmi çekici kılıyor. Bu filmde, tek kollu kahramanımız Fang Kang (Wang Yu)’ın yolu bir şekilde Japonyaya düşer ama mühim bir dil sorunu vardır ve bu durum sonunda fena bela yaratır; Fang Kang, beden dilinden çözebildiği kadarıyla, bazı japon toprak ağalarının, köylülere zulüm ettikleri görür ve yeteneğini konuşturarak yardım etmeye koyulur. Bu arada Fang Kang’ın “sözde dostu” ve Çince bilen bir Japon Rahip, ona yanlış tercüme yaparak, Tek Kollu kahramanımızı, kör silahşör Zatoichi‘e (Katsu Shintaro) karşı manipüle etmeye çalışır. Zatoichi her şeyin bir yanlış anlama olduğunu anlatmaya çalışsa da, dil problemi yüzünden finaldeki büyük düello kaçınılmaz olmuştur…. İlginç bir not; filmin, Çin ve Japon versiyonu olmak üzere 2 tane sonu olmakta. Çin versiyonunda Tek Kollu kazanırken, Japon versiyonunda Zatoichi kazanır. Aslında bu iki farklı son, esas filmin değişik zamanlarda bitirilmesinden ibarettir, o kadar. Bu sunacağım film Japon versiyonu gibidir ama siz arzunuza göre filmi Tek Kollu kazanmış gibi gördükten sonra keserseniz, Çin versiyonunu izlemiş olursunuz @_@. * Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için vk.com/yuanshangli

* Buna benzer daha nice film incelemesi için; renklisheyler/wuxia/a-z-movies

Z vs OAS

Advertisements

9 thoughts on “Tek Kollu Silahşör

 1. İlk önce harika (alçakgönüllükle) bir düşünce ile bir o kadarda güzel bir işe el atmışın. Tek kollu kahraman filmlerini araken siteyi bulmam ve bir an hangisini izleyeceğime karar verememek sanırım ruh halimi gözünde bir şekle sokar. Tüm filmleri izleyecem ve tüm yazılarını okuyacagım emin olabilirsin.
  Son olarak serinin devam filmlerini koymayı düşünüyormusun?

  • Açıkçası Tek Kollu Efsanesi ; “Tek kollu Silahşör” ve “Tek Kollu Boksör” olarak iki ana kola ayrılıyor, ve “Tek Kollu Boksör” serileri biraz absürd-kung fu türüne kayıyor. Bense epik havası daha çok olan “Tek kollu Silahşör” serilerini beğeniyorum. O nedenle silahşörlü, yani sadece Kılıçlı filmlerini sundum burada (ayrıca kılıçlı ve kılıç düellolu filmleri daha çok seviyorum) … Belki daha sonra “Tek Kollu Boksör” serilerini de koyarım… O zamana kadar youtube kanalımdaki diğer filmlerle oyalanabilirsiniz ^_^

 2. Akira Kurosawa, Kinji Fukasaku filmlerinide (emrivaki hissetirmeden) sunmayı düşünürsen “belki daha sonra” dahada mutlu olabiliriz.

  • Üzgünüm ama bazı japon filmlerinde çok sert telif hakları yaptırımı var. Geçen aylarda “Zatoichi Tek Kollu Silahşöre Karşı” filmini yüklemek istedim, filmin telif hakkı japon şirketine ait olduğu için kanalım kapanma tehlikesi ile karşılaştı. Film yükleme fonkisyonum kapatıldı ve 8 ayda anca af alabildim. Kısacası Sadece Çin-Hong Kong filmlerini yükleyebiliyorum, çünkü o filmlerde telif hakkı tehlikesi yok (en azından şimdilik). Nedense Çinliler Japonlar gibi telif hakkları konusunda takıntılı değil, hatta neredeyse 2011-2012 yapımı Çin filmleri bile youtube’de izlenebilirken, 1970 yapımı eski japon filmleri telif hakkı ihlali gerekçesesiyle kaldırılıyor ve kanala ihtar geliyor.
   O nedenle bende risk alıp, kanalıma yüklemiş olduğum 120 kisür filme yazık olmaması için Japon filmi yüklemiyorum

 3. cok güzelbir film cocuklugumda tam seri olarak ilzlemişdim keske türkce olsaydı

 4. sevgili kardeşim filmler için eline ve emegine saglık sıkı takipçin olarak venoms filmerinide yuklersen cok mutlu olucagım

  • Venomlara ben de başlamak istiyorum. Ama önce hali hazırda yüklediğim filmlere sayfa yapmak ve diğer işlerim yüzünden, şu aylar yoğunluğum var. Ne yazık ki bu işte tek başıma olduğum için (ve neredeyse binlerce (belki milyonlarca :P) hong kong dövüş filmi olduğu için) biraz sabır göstermelisiniz. Venomlara ancak bu yaz yada yaz sonuna doğru başlayabilirim.

 5. Emeğinize sağlık.Yukarıda adlarını yazdığınız filmlere ulaşamıyorum.Birde bu filmlerin Türkçe dublajlı hali ya da alt yazılı hali yok mu?

  • İçeriği gerçekten iyi okursanız, şimdilik sadece 2 tek kollu filmin yüklü olduğunu görürdünüz. İkisinin linkleride içerikte verilmişti zaten;
   İçeriğin en altında youtube yüklü olan türkçe altyazılı şekilde “One Armed SwordsMEN” vardır. Türkçe altyazının nasıl aktive edileceği yine videonun altında yazıyor.
   Ayrıca “Yeni Tek Kollu Kahraman” filminin vk’ya türçe düblajlı hali yüklenmiştir (Çünkü youtube’e yükleyemiyorum). İçerikteki linke tıklarsanız (vk.com/yuanshangli) vk’ya açtığım yeni kanala ulaşırsnız. Orada, elimdeki diğer türkçe dubajlı filmlerle birlikte onuda yüklemiştim. Linke gidin ilgili filmi bulun ve tıklayıp seyredin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s