Duygusal Silahşör

Li Xunhuan (yada Duygusal Silahşör), Gu Long‘un Li’nin acımasız küçük haçerleri serisinin Duygusal Silahşör Romanından hayali bir karakterdir. Romanda, Li’nin şöhreti ustaca kullandığı küçük hançerler sayesinde parlar, ve en iyi üçüncü silahşör olarak sıralanır, ama daha sonra en iyi ikinci silahşörle giriştiği düelloda onu öldürmesi ve en iyi silahşörün emekliye ayrılmasıyla, birinci sıraya oturur (bkz. Duygusal Silahşörün Dönüşü filmi). Ye Kai‘yi kendi öğrencisi kabul eder. Onu eğitip, silahını ve sanatının mirasını Ye Kai’e emanet ettikten sonra, roman serilerinde nadiren adı geçer.

Yaşamı; Li Xunhuan, seçkin ve iyi eğitimli bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiş. Babası ve abisi gibi oda İmparatorluk Sınavını kazanıp yüksek mevkilerde çalışmıştır. Gençlik zamanında, İmparatorluk mahkemesinde memur olarak geçirerek bu bürokratik yaşama boyun eğer. Ama yaşı ilerledikçe, ustaca kullandığı küçük hançerleri sayesinde Dövüş Sanatları dünyasında eşsiz bir ün kazanır.

Gençliğinde, Lin Shiyin‘le nişanlandı, onunla evlenmeyi de planlıyordu ama daha önce kendi hayatını bir şekil kurtardığı can kardeşi Long Xiaoyun‘ın da ona aşık olduğunu anlayıp, aşırı duygusal bir kibarlıkla kendini geri çekti. Kendisini kadına ve şaraba vurdu. Lin Shiyin’de Long Xiaoyun ile evlendikten sonra da, kendisini hepten inzivaya çekti.

Yaklaşık 10 yıl sonra, Li Xunhuan, Erik Çiçeği Eşkikası olmakla suçlandığı bir suç davasını araştırmak için A Fei ile tanışıp münzevi hayattan tekrar Dövüş Dünyasına girer (Duygusal Silahşör Filmi). Sonunda bu gizemli davayı çözer ama bir çok kişininde nefretini kazanmış olur. Daha sonra gene münzevi hayatına döner. Bir çok önemli zorluğun üstesinden gelip önemli başarılar kazansada, isminin çok duyulmasını istemez. O nedenle gelecek nesiller onun pek hatırlayamazlar.

Sentimental Swordsman - Ti Lung

Mirasçısı; Her ne kadar ilk başlardaki romanlarda, tek mirasçısı Ye Kai gibi gözüksede, daha sonraki serilerde, Li Manqing adında bir oğlu olduğu ortaya çıkar. Ona sanatını ve silahını miras bırakır. Daha sonra Li Manqing‘de bunları kendi gayrimeşru oğlu olan Li Huai‘a miras bırakır. Ayrıca Li Huai nın baş kahraman olduğu bir roman da yazılmıştır.

Dövüş Sanatı; Li Xunhuan, lakabı olan Li’nin küçük uçan hançerlerini çok ustaca kullanır. Hatta Dövüş dünyasında, “Li’nin Küçük Uçan Hançerlerinin teki bile ıska geçmez” deyişi efsane gibi yayılmıştır. Hançerleri o kadar hızlı ve isabetli fırlatır ki, mesela, bir grup insana fırlattığı hançerleri sadece düşmanları vurur, dostlara ve masumlara zarar vermez. Sanatı ve silahı, Bingqipu‘de (bir tür dövüş sanatları seçme ve yerleştirme sınavı) 3üncü derecede sıralansada, daha sonraki macerasında, birinci sıraya yerleşir, ve en iyi silahşör sayılır.

Silahı; Uzun kompak jilet şeklinden hançerler kullanır. Filmde bu hançerleri daima yanında sanki süs gibi taşıdığı yelpazesinde saklar, ve o yelpazeyi kullanrak hançerleri seri bir şekilde savurur. Hatta yelpazesinin üzerindee “Li’nin Küçük Uçan Hançerlerinin teki bile ıska geçmez” yazar çince. Yelpazesinde sadece 12 hançer taşıyabilir, ama hançerleri biterse, eline geçirdiği herhangi bir objeyi gayet güdümlü bir şekilde fırlatıp silah olarak kullanabilir.

Ti Lung‘un Li Xunhuan olarak başrolde olduğu, Derek Yee‘nin de A Fei‘yi canlandırdığı, Chor Yuen yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan 2 kaliteli duygusal silahşör uyarlaması var;

Yueh Hua ise her iki filmde ama farklı karakterlerde arzı endam etmektedir. Ayrıca orjinal romanı ingilizce okumak için buraya tıklayın !

Roman; http://wuxiapedia.com/Novels/Gu-Long/Sentimental-Swordsman,-Ruthless-Sword

Return of the Sentimental Swordsman (1981) - Ti Lung

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s