Cambaz Kılıç

Cambaz Kılıç, Gu Long’un Xiaoli Feidao serisindeki Fu Hung Hsueh adında ki kahramanıdır. Kişisel silahı, kendi ekseninde dönebilip rakiplerine seri halde saldırı yapmasını sağlayan ve ayrıca bir süpriz özeliği daha olan pala şeklinde kılıcıdır. Kılıcının düzeneği ve onu kullanış tarzından dolayı Cambaz Kılıç denir. Yakışıklıdır ve yaşadığı zorlu hayattan dolayı vahşi bir görünüşü ve çekiciliği vardır. Ayrıca, dövüş dünyası ile ilgili olaylarda çok bilgili, daima tetikte, ve dövüşe hazırdır. Oldukça ketum ve soğuk görünsede, ortamı geldiğinde oldukça duygusal olabilir.

Film uyarlamasına göre, Fu Hung Hsueh gençliğinde sarı çiçeklerle dolu bahçesi olan evini ve sevgilisini terk ederek ün ve servet peşinde koşmuştur. Yıllarca sıkı çalışarak en ünlü ve usta silahşörlere meydan okuyup yenebilecek seviyeye gelmiş, ve onunda şanı yürümüştür. Ünlü olup köyüne döndüğünde, sevdiğinin evlenip gittiğine görmüş, ve tüm bu şan ve servet için çabalamasının kendisine yalnızlıktan başka bir şey getirmediğini anlamış. Üstelik kariyerinin zirvesinde, en üstün silahşörken en yalnız ve arkadaşsız olduğunu fark etmiş. Bu nedenle, artık hayat felsefesi sıradan bir silahşöre göre çok daha farklıdır. Artık şan ve servet işini bırakmış, daha huzurlu ama saygınlığınıda korumaya hazır bir hayat tercih etmiştir. Kendisine meydan okuyan düşmanlarına bile her  zaman adil ve doğru davranır, mesela silahsız bir kimseyi asla öldürmez, eğer o kişi çıplak elini silah olarak kullanıyorsa, o zaman kolunu keser ve silahsız bırakır.

Orjinal Romanda ise, Fu Hung Hsueh şeytan klanından bir silahşör olup, Ye Kai’nin en iyi dostudur. Ayrıca epilepsi hastasıdır ve sağ bacağından sakattır. Görünüşte soğuk ve hissiz görünür ama pala şeklinde kılıcını çok ustaca kullanır. Mazide kalan bir aşk acısı yüzünden gönül yarası çeker.

Burada ise, Chor Yuen yönetmenliğinde ve Ti Lung‘un başrolünde olduğu, iyi bilenen 2 Fu Hung Hsueh filmini sunmaktayım.

  • Magic Balde‘de (Cambaz Kılıç), Fu Hung Hsueh‘in (Ti Lung) dövüş sanatları dünyasına sonsuza kadar hükmetmek isteyen güç delisi Yu Efendiye karşı giriştiği macera konu edilmektedir. Ayrıca Ti Lung’a, hırslı silahşör Yen Nan Fei rölünde Lo Lieh’de eşlik etmektedir.
  • Pursuit of Vengeancede (İntikam Peşinde), Fu Hung Hsueh (Ti Lung) en iyi arkadaşı Ye Kai (Lau Wing) ile birlikte, maziden hortlayan çok karmaşık bir intikam hikayesinin esrarını çözmeye çalışırlar. Ayrıca gene Lo Lieh, sıradışı kiralik katil Lu Xiao Jia rolünde renk katmaktadır.

İlk ikisine ek olarak, İntikam Peşinde’nin yeniden uyarlaması olan A Warrior’s Tragedy (1993) (1993- Bir İntikam Komedisi) sunulmaktadır. Ti Lung gene Fu Hung Suet (~Fu Hung Hsueh) rolünde arzı endam ederekten, kendisine Yip Hoi (Ye Kai ) rolünde, aynı zamanda filmin yönetmeni Frankie Chan Fan-Kei eşlik etmektedir.

Bundan başka orjinal romanı ingilizce okumak isteyenler için; wuxiapedia//Gu-Long/Bordertown-Wanderer 

MBF

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s