Altın Kırlangıç – 金燕子

Altın Kırlangıç Çin folklöründe popüler bir kadın kahramandır, hakkında bir çok sinema filmi çevrilmiştir. Aşağıda, Cheng Pei-pei‘nin Altın Kırlangıç’ı canlandırdığı en bilinen 2 retro filmi sunacağım.

Come Drink with Me (Gel birlikte içelim), King Hu‘nun yönetmenliğini yaptığı bir Hong Kong Wuxia filmidir.Bazılarınca gelmiş geçmiş en iyi Hong Kong filmi olarak kabul görsede, azımsanmayacak bir kısımda, modası geçmiş ama genede seyirlik bir film olarak kabul eder. Hikaye Ming Hanedanlığı zamanında geçer. Cheng Pei-pei İmparatorluk adına çalışan abisini kaçıran haydutları soruşturan Altın Kırlangıç’ı, Yue Hua ise Sarhoş Kedi (Drunken Cat) lakablı asıl kimliğini saklamaya çalışan Kung fuda usta bir dileciyi (beggar) canlandırır. Altın Kırlangıç, Sorhoş Kedi’nin yardımını alarak Chen Hung-Lieh canlandırdığı haydutların başı Yeşim Yüzlü Kaplan’na (Jade Face Tiger) karşı savaşıp Altınkırlangıçın abisini kurtarmaya çalışırlar. Ama sonunda Yeşim Yüzlü Kaplan’dan çok daha zorlu bir rakip kendilerini sinsice beklemektedir …

Altın Kırlangıç (Golden Swallow) filmi ise “Come Drink with Me – 1966” nın başarısından 2 sene sonra usta Chang Cheh yönetmenliğinde çekilmiştir. Tek kollu silahşör filmiyle artık bir yıldız olan Wang Yu, Gümüş Anka’yı (Silver Roc) canladırarak başrolu, gene Altın kırlangıçı canlandıran Cheng Pei-pei ile paylaşmaktadır. Ayrıca bu ikiliye Altın Kamçı rölünde Lo Lieh‘de renk verir.

Filmle ilgili daha ayrıntılı bir yazı için bir tık; Golden-swallow-1968

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s