Wuxia Edebiyatı – Giriş

Wuxia, Çin edebiyatında  dövüş sanatçılarının hikayelerini anlatan bir türdür. Geleneksel bir edebiyat türü olmasına rağmen, popülileritesini Çin operaları, Manhua’nlar (Çin Çizgi romanı),  filmler ve Tv serileri sayesinde kazanmıştır. Ayrıca Wuxia kültürü, dünya çapındaki Çin  topluluklarında oldukça yaygındır.

Kelime anlamı olarak Wuxia; dövüş, askeri yada silahlı anlamında “wu (武)” ve onurlu, şerefli, kahraman, yiğit anlamında “xia (俠)” ‘dan oluşmaktadır; Türkçeye “Kahraman Savaşçı”, “Yiğit Silahşör” şeklinde çevrilebilir.

Çin edebiyatındaki Wuxia geleneğinin diğer kültürlerde de benzerleri vardır, mesela; Japon’yada ki Samuray yada Ninjalar, Ortaçağ Avrupasındaki Şovalyeler, ve Amerikan Westernlerindeki Kovboylar… gibi.

Ama Japon Samuray edebiyatının aksine, tipik bir Wuxia kahramanı herhangi bir Efendiye, askeri güce hizmet etmez, yada soylu bir sınıfın mensubu değildir. Genellikle Antik Çin toplumunda, avam sınıfından gelir. Toplumun ve insanların iyiliği için savaşıp,  genel adaleti sağlamaya çalışır. Zenginlerden çalıp fakirlere ve düşkünlere yardım eden, gecikmiş adaleti sağlamaya çalışan, onurunu herşeyden önde tutan bir profil çizer. Daha çok ayrıntı için;

Kaynak ; http://en.wikipedia.org/wiki/Wuxia

Tahmin edebileceğiniz gibi, Wuxia (yada Delikanlılık diye Türkçeleştirilebilir) konsepti aslında sadece Çini kapsayan yada Çin kültürünün icat ettiği bir şey değildir. Ama diğer kültürlere oranla Çin bu konsepti görece daha derinlemesine ve sistemli işlemiştir. O nedenle bu başlıklarda, genel olarak Şövalyelik, kahramanlık ve delikanlılık (yada kabadayılık) gibi konseptlerden bahsederken kısaca Çin kültüründe sistemleştirilmiş Wuxia terimini kullanacağım. Bu davranışı, mesela müzikte ki batı sistemi nota düzenini ve terimlerinin kullanılmasına benzetebilirsiniz. Batı, nota sistemini ve terimlerini icat etmeden çok öncede müzik zaten vardı ve beste yapılıyordu. Ama batı kendi siteminin kullanarak müzikteki işleri sistemleştirdi, ve bugün hep batı düzeninde beste yapılıp, onların müzik terimlerini kullanıyoruz. Benzer bir şekilde, delikanlılık çin’den çıkmadı elbette ama onları bu konsepti çok daha süslü, gösterişli ve estetik bir şekilde sistemleştirebildiler.

Ayrıca Wuxia konsepti ve filmleri ile ilgili bazı yorumlarım … Diğer linkler sonradan aktive olacak … 

Wuxia

Advertisements

One thought on “Wuxia Edebiyatı – Giriş

  1. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
    I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s